Det blev ett par timmar extra igår, men det behövs för att fylla på flexen. Under värmeböljan har det blivit både sena morgnar, tidiga hemgångar och långluncher, så flextimmarna har rusat iväg. Nu när det är svalare har jag inget emot att sitta kvar på jobbet när alla andra gått hem – jag har ändå ju inget liv utanför jobbet, känns det som. 😉 Idag ska jag försöka komma ihåg att ta med ciggen efter lunch, för om jag inte hade blivit så röksugen hade jag stannat kvar ännu längre… Vadå handla, vadå laga mat – vem har tid med sådant?
När jag kommit hem och hade släppt in Siri så hon fick mat (middagen var ju försenad, så hon var Upprörd och talade med Stora Bokstäver åt mig) så satte jag mig på altanen och bara njöt av friden medan jag rökte. Trädens susande i den svaga vinden, solen som inte var brännande het, fåglarnas kvittrande, och – så småningom – ett katt som strök sig runt benen. Jag blev kvar där ute runt 1½ timme för att bara njuta. 🙂 Det gäller att ta tillvara de små stunderna i tillvaron.
Telefonen på jobbet var helknäpp i fredags! Det gick inte att vara sig svara eller ringa ut, så eftermiddagen blev lugn. 😉 Det togs igen igår, då allt funkade som vanligt igen. Det ringde och ringde och ringde, förutom allt annat jag hade att göra, så det var inte konstigt att jag blev sen. Nu har jag ett gäng post-it-lappar att ta itu med, men först ska jag göra klart arbetsuppgifterna jag inte hann igår.
Dessutom har vi köksvecka, så jag skickade ner Å i köket i morse. Jag visste att soporna var tömda, kaffemasken fylld, och att all disk var ren, för jag slog igång diskmasken igår, men hon fick gå och tömma den. L har precis skaffat valp (en riktig sötnos) så hon jobbar hemifrån. Ja, ja. Jag terroriserade vår nygamla kollega M, som slutat en anställning och börjat på en annan, medan jag tog ut soporna. Tog en sittpaus på hans kontor, p g a mina onda knän, och blev kvar rätt länge.
Det blir ingen matsedel denna vecka eller nästa, kanske inte veckan efter den, heller – men snart sätter jag igång igen! Vad gör man inte för att underlätta vardagen, speciellt vad gäller något så urbota tråkigt som att laga middag? Ibland gillar jag att laga mat, speciellt om jag har gäster, men oftast är det ju bara jag. Och katten, men hon får ingen människomat. Däremot äter hon gärna när jag är i köket. Hon vill väl ha sällskap, hon också, när hon äter. 😉
Jag leker med små Planer för matsedlarna framöver. Det skulle ju gå att inför t ex en soppdag, en ugnslådedag, o s v. Eller rikta in mig på ingredienserna istället: en kycklingdag, en fiskdag, m m. Ni vet ju hur det brukar gå med mina Planer (de spricker direkt) men det är kul att försöka komma igång med något nytt. Speciellt något nytt i matväg. Låt mig bara säga: jag är väldigt less Korv Stroganoff. Det är min ”sista utväg” – finns det inget annat jag kan laga så finns det (nästan) alltid korv hemma, som blir Stroganoff. Inget ont om Stroganoffen – den är god och jag är nöjd när jag väl äter den, men det finns roligare rätter.
Jag funderar ibland på om jag ska kopiera skolmatsedeln, eller åtminstone använda den som inspiration. Nu har jag ju inga skolbarn hemma, som gör att jag måste kolla så det inte serveras samma mat hemma som på skolan, utan jag kan använda det upplägget om jag känner för det. Det skulle ju ge lite variation på måltiderna. Ingen Stroganoff varje vecka…. 😉