Nu har jag ätit kyckling nästan hela förra veckan och även under helgen – förutom de matburkar jag har i kylen som ska ätas den här veckan. Tur att jag gillar kyckling! 😉 Det blev dessutom två helt olika rätter, även om båda hade ris till, sammanblandat med kycklingen.
Under helgen provade jag koka riset (tillsammans med kycklingen) i ugnen, och det blev faktiskt väldigt bra! Lite torrt, kanske, men det beror på den extra kvarten jag lade till för att inte kycklingen skulle vara för lite stekt. (Jag är noga med att just kyckling ska vara ordentligt genomstekt.) Snodde ihop en sorts marinad av diverse flaskor jag hade stående och lät kycklingen vila i den medan jag gjorde klart riset & vattnet i formen. Hällde sedan kycklingen med all marinad i ugnsformen och skjutsade in allt i ugnen.
Egentligen var planen för helgen att åka till en ny restaurang (hamburgerställe?) som öppnat för någon vecka sedan, men jag iddes inte. Det kan bli någon dag senare under veckan, när matlådorna är slut och jag ändå ska iväg med bilen, eller under nästa helg. 😉 Jag har inte varit till det stället på ungefär 30-35 år (då bodde vi i närheten). Det var tidigare en mack med tillhörande liten butik och restaurang, men det är många år sedan de lade ner. Nu är det bara själva restaurangdelen som är igång, men jag ska ta mig dit – vilken dag som helst.
Så snopen jag blev i morse! Jag hade föresatt mig att jag skulle ta en jeanskjol idag, då jag kände att den låg längst ner i påsen med ren tvätt, när jag tidigare sökte något annat. Döm om min förvåning när jag plockade fram den och upptäckte att det var ”fel” kjol… Jag har två jeanskjolar och trodde det var den andra jag tvättat. Nå, den går fortfarande runt mig 😆 så jag tog på mig den i alla fall. Men lite snopet var det. (Det skiljer ungefär en decimeter i längd på dem, så jag tänkte ta den längre av kjolarna.)
Måndag, ljuvliga måndag. Eller kanske inte. Nå, veckorna går fort nuförtiden. 🙄 Det var lite kallare i morse, bara runt 10 grader, men inte så jag frös. Ingen frost eller snö – än så länge. Jag såg i Instagramflödet hos en bekant att vi hade snö den här tiden för fyra år sedan. Tja… Det är lite tidigt. Då brukar det smälta bort ganska direkt. Men förra hösten kom snön i oktober, och den låg kvar hela vintern. Få se vilken sorts vinter vi får i år, med tanke på hur extrem sommaren varit?
Jag närmar mig slutet på boken och funderar redan på vilken som blir nästa lyssning. Min lyssnarlista är ganska lång, även om jag plockat bort flera böcker därifrån, då jag tappat intresset för dem. Ibland får jag ett tips och lägger till en bok, men om jag inte hinner börja lyssna på den snart nog, så läser jag baksidestexten igen med kritisk blick och då kan det hända att jag raderar den.
Jag satt en dag ute i rökrutan, då en kvinna med hund kom promenerande förbi. Hon stannade på andra sidan gatan och hälsade så glatt på mig, med namn och allt?!? Jag har ingen aning om vem hon var, men om hon kommit närmare hade jag kanske kunnat se henne ordentligt. Mina glasögon behöver verkligen putsas, de ser ut som om jag slickat på dem, ungefär… 🙄 Jag blev bara så förvånad, de flesta hundpromenerare hejar bara innan de fortsätter sin promenad. Tydligen är det hennes man som brukar gå ut med hundarna, men nu var han i älgskogen med den ena hunden så hon fick rasta den andra själv. Se där, vad man kan få veta under en rökstund. 😉
UPDATE
Det finns inget så uppiggande som att hamna som nummer 84 i en telefonkö på måndagsförmiddagen! 🙂