Snart är det juuuuul och jag får flera lediga dagar! 🙂 Under helgen har jag lagat till den tidigare nämnda fläskyttern, men karrén är fortfarande orörd. I vilket fall som helst har jag julmat så det räcker och blir över, även om jag bestämt mig för att köttfärsen jag tänkt göra köttbullar av kommer att bli k-färssås istället. Whatever, den går nog ned.
Prinskorvarna är fortfarande oköpta, men dem kan jag köpa senare. Först och främst är skinkan och skinkspadet (plus rätt sorts tunnbröd) inköpt. Ett par små sillburkar finns också, förutom de matjessillburkar jag tänkt göra frestelse av. Det sägs att det visst finns ansjovis i affärerna, men det är de små rosa Grebbestadsburkarna. De har alldeles för lite smak för mig, jag vill ha den sorten som heter ”ansjoviskryddad sill” och är i glasburk, som vanlig inlagd sill. (Det var Grebbestad jag använde förra året, då frestelsen blev ett fiasko.)
Eftersom det varit varmt, delvis regnigt och lite snö under helgen var min bil inte rolig att ta sig in i när jag skulle till jobbet i morse. 🙁 Jag hade tur och fick upp förardörren, men bakdörren var helt igenfrusen (jag tänkte ställa datorväskan i baksätet). Alla rutor var täckta av fruset vatten i olika former, färger och tjocklekar men efter en lång stunds tomgång lyckades jag till slut få upp några små tittgluggar så jag tog mig till jobbet utan att köra över något/ någon.
Vi får förstås en vit jul i år igen. Även om det har regnat och varit plusgrader så har det inte tagit bort snön, det har bara blivit halt. Extremt halt under helgen, men jag har ju bara varit hemma så jag behövde inte oroa mig. 😉 Jag ser att det har tinat en hel del på altanen, eftersom jag oftast släpper ut och in Siri den vägen. Soffdynorna går nog inte att rädda, då de fortfarande ligger kvar, men dynan till rökstolen har jag tagit in och tvättat upp, så när solen börjar visa sig igen kanske jag går ut och sitter där en stund, bara för att njuta av vädret.
Nu går vi ju mot ljusare tider! Årets mörkaste natt har varit och farit, och wow vilka norrsken det verkar ha varit överallt. Bekanta har pepprat sociala medier med foton men jag har – som vanligt – inte sett något. Jag har ju häckat framför TV:n, då ser man inte norrsken. 😆