Allmänt

Så typiskt mig

Jag ids inte köra in bilen i garaget när nu ”värmen” kommit, d v s det blir några få kallgrader på nätterna och förhoppningsvis någon plusgrad på dagen. För att slippa skrapa rutorna sprutar jag bara spolarvätska och kör med vindrutetorkarna – ett snabbt och enkelt sätt att få lite sikt. Problemet är att torkarbladen behöver bytas, de hänger i långa fransar och torkar inte så bra längre. 🙄 Vilken kväll som helst… Macken har öppet alla dagar.

Dagens lunchmackor har rökt skinka och grön paprika. Jag ville bli av med den gröna paprikan, och på smörgås passar den absolut. Den ger lite krispighet till det mjuka brödet. Annars gillar jag röd och gul paprika bäst, men det beror lite på vad som följer med i förpackningen, speciellt som jag inte handlar själv.

Jag måste kolla garderoben och se om den svarta klänningen är tvättad, annars får jag antingen tvätta eller söka fram andra svarta kläder till begravningen jag ska på, på fredag. Eftersom jag gillar färger och mönster har jag inte så mycket svarta kläder som man kunde tro, och försök inte med att ”man ser smal ut i svart”. I min viktklass ser man aldrig smal ut, oavsett färg på kläderna. Däremot kan det vara svårt att hitta kläder i min storlek i annan färg än svart. Ja, ja. Petitesser. Jag har kläder så det räcker och blir över, kanske bara inte så mycket svart. *rycker på axlarna*

I morse har jag inte sett till Siri, och jag vet inte om hon är ute eller inne. Jag ställde upp altandörren en stund, för att vädra, medan jag slötittade på TV:n och scrollade på mobilen. Efter en stund stängde jag dörren – jag vet faktiskt inte om hon kom smygande och gick ut innan dess. Det är ju så med katter, de gör inget större väsen av sig. Nå, hon fryser inte ihjäl men kan bli lite hungrig tills jag kommer hem, ifall hon är ute. Om hon är inne klarar hon sig bra.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *