Allmänt

Förstås

Tja, det blev blev förstås middag från Grillen igår igen – hade ni väntat er något annat? 😉 Det är väldigt behändigt att ha en Grill precis utanför jobbet, speciellt när kvällen ännu en gång blev sen på kontoret. Jag visste att middagen var minst 1½ timme bort om jag skulle laga den själv, så valet var inte svårt. De vanliga mackorna är med till lunchen, de ska jag strax gå ner till fikarummet med (och hämta kaffe när jag ändå passerar kaffemasken).

Siri har inte varit ut i morse, men jag gav henne mat ändå, och hon vet var kattlådan finns om hon inte kan hålla sig. Det oroar jag mig inte för, även om hon ibland skiter utanför. Då beror det på att hon stått på ”fel ledd” i kattlådan, så röven hängt över kanten. Hon blir sååå olycklig när det händer, men jag plockar bara upp olyckan och våttorkar lite på golvet. Shit happens, är ett bra uttryck en sådan gång. 😆

Jag börjar närma mig slutet av boken jag lyssnar på, ”Döda själar sjunger inte” av Jussi Adler Olsen. Nu har jag förstås en lista med andra böcker jag vill lyssna på, men jag tror jag ska ta upp ännu en gammal favorit: Dan Browns ”Den yttersta hemligheten” flirtar förföriskt med mig varje gång jag öppnar bokappen. Jag har faktiskt varit i Dan Browns barndomstrakter, Exeter i New Hampshire, men jag vet inte om han fortfarande bor kvar där. (Mycket möjligt, det är ett både vackert och trevligt ställe. 🙂 )

UPDATE
Katastrofläge! Nu får vi lägga på en rem om vi ska hinna beställa nya almanackor för nästa år! 😯 Tusan också, det har blivit bortglömt i den allmänna stress, arbetsbörda och förvirring vi fått ägna oss åt de senaste veckorna. Jag har – förstås – beställt min privata Kattakuten-almanacka, den jag hänger upp på kontoret varje år, men har alldeles glömt bort de övriga (faktiskt viktigare) jobbalmanackorna. Ingen annan i min korridor har heller kommit ihåg dem, verkar det som.

UPDATE 2
Hoppsan! Vi fick skumtomtar under lunchen! Ja, inte bara min avdelning utan hela jobbet, alltså. En hink (!?!) med skumtomtar vandrade in i fikarummet medan jag åt. Per-fekt. En söt efterrätt går alltid ner. 😉

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *