Allmänt

Nu är det så dags

Jag surar åt häggen. Inte förrän idag har det börjat spricka ut små blomster – inte så att det dränker altanen i blomdoft, men det vita börjar synas. Jag hade ju beställt häggblomning till i onsdags! Nå, nu kan jag – förhoppningsvis – sitta på altanen under helgen och sniffa på fanskapet. Spela roll, men jag blev lite snopen. Den blommar alltid till min födelsedag.

Jag glömde varna A och C att jag var förkyld, så de kom förbi och gratulerade mig. Just då låg jag invirad i en filt och snorade på soffan, så det blev ett kort besök. De hade i alla fall köpt godis åt mig, men det är redan slut. 😉 Jag fick godis av jobbet också, men den lådan gömde jag i kylen så jag har inte öppnat den än. B skickade ett presentkort på IKEA (tänka sig! 😉 ) så jag kan fortsätta att fylla på min shoppinglista.

Som vanligt 🙄 behöver jag handla, både på affären och Apoteket. Det gick så bra att hoppa över det fast jag slutade tidigt i onsdags. Idag är det bara jag och chefen på plats på min avdelning, men det kommer att bli en lugn dag. En sådan här klämfredag tar många ledigt och om vädret fortsätter att vara fint (solen har kommit fram mellan molnen och det är +12 grader) vill ingen ens ringa till oss – då vill folk bara vara utomhus. Speciellt som det lovats regn under helgen…

Jag måste verkligen ta itu med tvätten när jag kommer hem. Just nu är jag hårt drabbad av ”ingenting att ha på mig” men bara jag börjar tvätta har jag snart ombyten igen. 😉 Det värsta är att förkylningen fått mig att hosta så hårt att jag fått träningsvärk i musklerna runt hela bröstkorgen; jag ooffar så fort jag rör mig på olika sätt. Det går ju över, men är inte kul medan det sitter i. Men det som inte dödar, det härdar. Jag har ju inte ens haft feber, bara snorat och hostat och – oväntat – nyst i massor.

Till slut, igår, tog jag mig äntligen ur och gjorde den planerade korv Stroganoffen som skulle blivit av tidigare under veckan. Den som väntar på något gott… Det är ju ingen höjdarrätt – jag lagar den alldeles för ofta – men den är lättlagad och det blir alltid rester. 🙄 Nu återstår bara disken. Hipp hurra. Eller inte.

Siri passar på att vara utomhus så mycket som möjligt. Jag har börjat lämna dynan till rökstolen ute hela tiden, och där ligger hon så skönt. Få se om vädret tillåter att jag ställer ut soffan på altanen under helgen, så jag får ha min stol i fred. Just idag får hon vara utan halsband och det firar hon med Extrem Lurpassning under en buske där sparvarna brukar sitta. 😆 Utan pingla kommer hon närmare dem.

UPDATE
Jag fick en glad överraskning när jag kom hem på lunchen: gräset var nyklippt! Det gjorde förstås att jag inte kunde känna om häggen doftade, för mina svaga sensorer (p g a förkylningen) kunde bara uppfatta en enda doft, och det var nyklippt gräs. Nå, det är inte helt fel, det heller! Jag kanske känner av häggen ikväll?

Jag hann förbi Macken och tanka bilen, köpa en macka och köpa cigg, så nu är det fixat. Då siktar jag på Apoteket när jag far hem ikväll; affären har öppet alla dagar till 22, så dit hinner jag antingen senare ikväll eller tidigt imorgon. Jag har ju rester, färdiga att värma, till middag. 🙂

Allmänt, Foto

Tyvärr

Häggen blommade inte i morse, fast jag bett den. 😉 Det verkar börja visa sig vita sprickor i de gröna blomknopparna, så om solen kommer fram idag kanske den börjar slå ut till kvällen? Jag lever på hoppet!

Det behövs lite hopp just nu, då jag håller på att dra igång en förkylning. På nätterna hostar och nyser jag ständigt, hostar, snorar och nyser hela dagarna – och nu har jag börjat få muskelvärk också, förutom att jag är väldigt ”tungandad” och får puffa mig hela tiden. 🙁 Inte kul, men man får ju inte välja. Jag har åtminstone ingen feber (hoppas jag) men det känns lite surt att få tillbringa de lediga 1½ dagarna i sjuksängen, för att orka hit på fredag (alla de andra har passat på att söka ledigt). Nå, det är bara en förkylning, även om den kom olämpligt.

Igår var jag med några av fackmedlemmarna och åt på den ”nya” (den har varit igång ett tag men jag har inte hunnit dit) sushirestaurangen! Vi hade väldigt trevligt och maten var god. Jag fegade förstås ur och tordes inte ta sushi, men några av de andra gjorde det – och det såg väldigt gott ut. 🙂 Nästa gång kanske jag törs prova? Jag äter ju gravad lax och inlagd sill, så det är inte hela världen att prova sushi. Den här gången valde jag lax teriyaki, tror jag det hette. (Det syns inte så bra på bilden, men bakom laxen står en liten mörkblå skål med sås.) Det var gott, och jag var så sugen på fisk. 🙂

Innan restaurangen hann jag hem en snabb sväng för att ge mat åt Siri, och släppa ut henne om hon ville. *pfftt* Hon syntes inte till på hela stunden jag var hemma. Först efter middagen, när jag kom hem andra varvet, visade hon sig. Då ville hon både äta och gå ut. Det blev en till utenatt, följd av frukost när hon kom in i morse, så nu håller hon sig väl lugn resten av dagen idag igen. 😉

Vi ska snart ha APT så jag undrar bara om uppvaktningen blir före eller under mötet? Vi samlas alltid och sjunger ”ja må hon leva” åt varann när någon fyller år och så får födelsedagsbarnet en liten present, typ en nyckelring eller något annat icke värdefullt. 😉 I år ska jag avsäga mig grattiskramar, p g a förkylningen. Jag vill inte sitta här ensam hela nästa vecka och/ eller veckan därefter. 😆

Allmänt

Små eller stora saker

Det behövs bara små saker ibland för att göra livet roligare! 🙂 Idag, t ex, har vår jobba-hemifrån-lista förlängts med några veckor, så jag kunde lägga in alla våra semestrar. Nu är det nära! 🙂 Häggen anser sig inte vilja blomma än, men en dag eller två med sol så sätter den fart. Jag har ju beställt blomning till imorgon 😉 men då får solen börja visa sig redan nu. Just nu är det grått, precis som igår, även om det inte är direkt kallt. Rabarbern, som tidigare växte så jag nästan såg det, har också stannat av i växten. Det blir ingen rabarberpaj till mina kollegor imorgon. 🙁

Jag behöver fara och handla men det blir först efter dagens utemiddag, då facket bjuder medlemmarna på sushirestaurang. Förra veckan bröt magsjuka (vinterkräksjuka) ut bland ett gäng lärare som åt där, och genast var spekulationerna om matförgiftning igång. 🙄 (Givetvis av anonyma avsändare på internets skräpforum.) Eftersom matförgiftning inte smittar och fler av både skolpersonal och elever, som inte varit på den restaurangen, blivit sjuka tar jag det med ro.

Jag behöver ta mig en promenad till skrivaren och hämta några dokument jag skrivit ut, som jag behöver under ett möte jag strax ska gå till. Det är nog bra om jag läser igenom bakgrundsinformationen först. Igår hann jag inte, då jag plötsligt fick ett par tre andra brådskande ärenden på halsen. 🙄 Nu är det – trots gråvädret – ändå så pass varmt att jag kan sitta ute på altanen och bara glo rätt ut i luften, medan jag samlar tankarna och lägger upp någon sorts strategi för hur vissa saker ska behandlas. Mina stackars grannar önskar nog att löven ska slå ut ordentligt så de slipper tro att jag stirrar in hos dem. 😉

Siri har varit på utflykt ett par vändor under natten, var bara in och åt mellan dem. Då sover hon gott inomhus tills jag kommer hem ikväll, jag tror inte hon orkar stiga upp när jag kommer hem på lunchen. Nu är nätterna ljusa, för även om det är en månad kvar till midsommar så går solen inte ned bakom bergen vid horisonten annat än en ytterst kort stund. Inte så det blir mörkt, i alla fall. Jag behöver ta in min ljusslinga från altanen, för den gör ingen nytta nu. Det syns knappt att den är tänd, oavsett tid på dygnet.

UPDATE
Min lunch blev en av de vansinnigt goda gyrosmackorna de har på Macken. Jag behöver (som sagt) handla… Häggen blommar inte än men det börjar synas blomknoppar bland bladen. 😉 Siri syntes inte till under lunchen, men det hade jag inte väntat mig heller. Hon har ju nattsuddat, dessutom på helt nya spännande platser enligt trackern. Inte konstigt att hon sover som en stock! 😆

Det måste vara de sönderplockade veckorna och den kommande semestern som gör att allt möjligt hoppar fram ur gömmorna (hos andra) och landar hos mig. Ta t ex mötet jag var på under fm: det hade kunnat göras undan för länge sedan, men då det inte var akut fick annat företräde. Själv har jag lite bekymmer över hur jag ska göra i sommar: skriva ett sommarbrev med bra-att-veta till mina kollegor eller strunta i det? Jag vet inte om de alls läste det förra året. 😳

Dessutom behöver jag rensa upp mitt skrivbord, sätta rätt papper i rätt pärmar och se till att allt fackligt är i ordning tills jag avgår. Alltså, allt är i ordning, förutom att jag inte sorterat in pappren. De fackliga pappren har en egen hög, precis som jobbpappren. Nu är det så att jag oftare sorterar jobbpapper till rätt pärmar, eftersom mina kollegor vill hitta de jobbärenden de söker på mitt kontor. Däremot bryr de sig inte alls om fackets protokoll. Konstigt? 😉

Solen skiner men det blåser rätt hårt. Det är ganska varmt i grader räknat men vinden gör att det känns kallare. Under väderprognosen jag såg i morse verkade det som att det skulle bli några fina dagar nu! 🙂 Även om jag jobbar på fredag så känns det ändå som att jag blir långledig, med en halv onsdag och helt ledig torsdag. Det kommer nog att vara väldigt lugnt – jag skulle kunna gå hit i pyjamas utan att någon märkte det, tror jag! 😆 Många tar ledigt (eller jobbar hemifrån) en sådan här klämfredag.

Matsedel

Matsedel v 22

Måndag
Korv Stroganoff m ris

Tisdag
Äter ute

Onsdag
Rester

Torsdag
Pyttipanna m ägg

Fredag
Rester

Sisådärja. Ännu en matsedel. Som gjord för att ändra. Som vanligt… 🙄

Allmänt

Sammanfattning

Helgen har varit god, jag har inte gjort så mycket, men blev utbjuden på Morsdagsmiddag av A (C jobbade och B har ju egen familj). Vi for till matstället V och åt: eftersom det var söndag valde jag entrecote med pommes och extra vitlök. Söndagstradition när jag äter där på söndagar. 😉

Få se om jag hinner till K en till sväng medan K är kvar? Jag har räknat ut att om jag åker dit på onsdag, efter att vi slutat tidigt, så får hon packa ifred på torsdag och så åker hon på fredag. Det är inget bestämt än, då jag samtidigt börjar ha en förkylning på gång.

Jag hostar ju alltid då och då (rökhosta) och känner att slemmet jag hostar loss börjar smaka förkylning. Det finns inget bättre sätt jag kan beskriva det på. 🙁 Det skulle ju vara typiskt att bli förkyld nu – jag har verkligen inte tid – men än så länge är jag inte sjuk. Bara lite extra snorig och så förstås slemmet i halsen. Rökningens fröjder (KOL)… 🙄

I morse tog jag mig äntligen för att klippa naglarna. De har varit för långa, så fingrarna har glidit på tangenterna när jag skrivit. Nu återstår bara att lacka dem med ett piffigt nagellack också, så är jag färdig för sommaren! 🙂 Ja, tånaglarna återstår förstås att måla, men de får vänta tills det blir varmare och jag börjar använda tofflor/ sandaler där mina tår syns.

Häggen brukar ju blomma lagom till min födelsedag, men få se om den hinner i år. Det ser inte bra ut, jag har inte märkt av några sprickfärdiga blomknoppar än. 😳 Jag sitter varje dag på altanen och spänner ögonen i den, säger att ”nu får du sätta fart” men det bryr sig inte häggen om. Den blommar när den är färdig.

Siri gillar att det blivit varmare, speciellt om det inte blåser för mycket så jag spärrar upp altandörren. Då kan hon gå ut och in som hon vill – men inte bara hon… Simba kommer också in då och då. Jag har inget emot honom men är rädd att råka stänga honom inne av misstag. Han gör ju inget väsen av sig utan smyger tyst på tå – som katter gör.

Jag ska försöka få ihop en matsedel även denna vecka men nu är det snart slut med dem. Vad jag behöver planera in – men det blir under en helg – är palt. A suckade över hur han missat palten på V en gång när han och C var dit och åt, och jag sa att jag också börjar vara paltsugen. Det är dags att försöka få tag i vinterpotatis till ett paltkok, för det går inte att koka palt på färskpotatis. Få se om det blir till helgen, då är A och C lediga och har tid att komma och äta hos mig.