
Oj, det blev ett uppehåll på några dagar, beroende på att jag var sjuk och inte iddes blogga hemifrån. Nå, jag är tillbaka i sadeln igen och allt fortsätter i samma gamla vanliga hjulspår: en snabb bloggning för att få igång fingrarna på morgonen. 😉
Om ni undrar varför jag lagt in en bild på mina hörlurar, så var det bara för att jag ville prova om mobilen och WP-appen var överens. Igår ville mobilen inte ens öppna appen, men idag funkar den?!? Nå, allt är som vanligt, som ni ser. 😉 Det k-a-n förstås bero på handhavandefel *host host harkel* att den inte gick igång som den skulle igår, men det är inget att gräva ner sig i idag.
Som ni förstår har jag ägnat omåttligt mycket tid åt min nya leksak under de dagar jag legat hemma. Jag har t o m beställt ett plånboksfodral till den, så nu får jag kolla postlådan varje dag. Annars brukar jag bara kolla den typ en gång i veckan, men då väntar jag ju inte på något. Det var lite handikappande att tvingas handla i lördags och bara ha kontokortet liggande löst i handväskan. Jag är ju van att det sitter fast i ett fodral.
Fodralet är inte bara bra att förvara kort i, det är också ett skydd för mobilen – främst skärmen. Igår var jag nära en hjärtattack, då jag råkade slå mobilen mot tvättstället och sedan upptäckte något jag trodde var en spricka i skärmen!!! Som tur var upptäckte jag att det var en rand i motivet jag har på skärmen innan jag helt flippade ur… 🙄 Jag försöker vara så försiktig jag kan, eftersom jag då och då brukar tappa (den gamla) mobilen i golvet, och suckar av lättnad när jag ser att fodralet skyddat skärmen från att skadas.
Nå, nog om mobilen. I onsdags kom det ordentligt med snö, och precis när jag kommit hem och kört in i garaget, kom traktorn och skulle skotta min gård. Jag skulle skynda mig över gården – orkade inte stå och vänta i garaget tills han var klar – och då trampade jag ordentligt snett. Inte så att jag föll, men foten vek sig rejält och jag kunde inte gå på torsdagen. Fredagen blev också vilodag, men nu klarar jag trapporna igen! 🙂
Jag har börjat lyssna på en ny bok, ”Dödens skulptör” av Chris Carter, och den är rejält blodig redan från början. Precis vad jag vill ha! 😉 Nu fattas bara en långkörning, så jag kan lyssna lääänge. Hmmm. Få se vad jag hittar på till helgen? Lite tidigt att fundera på det redan nu, men jag hinner förstås lyssna hemma också. Det är en bok i en serie jag börjat lyssna på för några år sedan, men sedan glömt bort. Lätt hänt när det går något år mellan böckerna och jag har många andra böcker som väntar.
Det blir en väldigt enkel matsedel denna vecka, det kan jag säga direkt utan att alls fundera på vad jag behöver handla. Min handelslista är väldigt lång, som vanligt, men det är mycket bra-att-ha-saker på den – sådant som ännu inte är helt slut, eller (om det är slut) inte används så ofta. Jag behöver inte handla alla varor på samma gång.
UPDATE
Hoppsan, idag blev jag försenad tillbaka efter lunchen. Siri var inte färdig när jag var det, så det var bara för mig att vänta tills hon kom in. 🙄 Det är inte särskilt kallt, bara någon minusgrad (eller två eller tre), men jag vill helst inte lämna henne ute under den kalla snöiga årstiden. Jag undrar om hon eventuellt upptäckt tecken på att Simba varit i farten, för hon sprang direkt upp i fönstret och kollade mot hans håll. Nå, hon får gå ut när jag kommer hem igen. Idag blir jag inte så sen, ska bara på Apoteket (värktabletterna är slut) – själva handelsturen blir imorgon.