Allmänt, Foto, Katter

Fredagsonsdag

Somliga har fredag idag, då de tagit ledigt klämfredagen efter 1:a maj. Inte jag, jag jobbar som vanligt, då andra ville (och behövde) vara lediga. Någon måste ju hålla ställningarna. 😉

Siri gick ut igår på kvällen och lufsade iväg ner efter gång- och cykelvägen förbi äldreboendet jag bor bredvid. Plötsligt hör jag ljudet av kattslagsmål 🙄 och hon kom rusande hem igen, med Simba hack i häl. Han tordes inte komma upp på altanen, eftersom jag var ute, men stackars Siri fick gömma sig under soffdelarna som står staplade i hörnet. Hoppsan! 😳

Jag har hittat en ny serie att följa! Ja, egentligen en rätt gammal serie, men jag har inte sett den förut. Det är serien med kommissarie Lynley (går på kanal 11 ifall ni också vill se). Jag har försökt titta på den förut men hakar bara upp mig på att huvudpersonerna inte alls ser ut som de ”ska”: Lynley ska vara blond (i serien är han mörk), Havers ska vara ovårdad, stor, ful och klumpig (i serien är hon liten och nätt med perfekt hy), Helen ska ha långt rött hår (jag har sett två varianter av Helen – olika säsonger? – och bara den ena stämmer)… Nå, i brist på bröd äter man limpa. Serien är faktiskt bra om man bortser från de petitesserna. 😆 (Jag älskar ju engelska deckare!)

Valborgsmässoafton med majbrasor ikväll. Jag har inte bestämt mig än, om jag ska åka till någon brasa eller inte. Vädret verkar ju bli bra: ingen nederbörd, men kanske en aning för kallt för att jag ska idas fara någonstans. Jag har i vilket fall som helst varit och tankat bilen i morse, ifall reslusten faller på under kvällen – eller morgondagen.

Jag gjorde en beställning till jobbet igår, provtjänster (online) som kommer via mail. Hoppas jag hinner få dem under morgonen, så jag kan visa hur de fungerar åt mina kollegor när vi har samling idag. Igår visade jag en liknande tjänst åt A, men vi behöver kolla på de som är aktuella för oss. Det blev dessutom lite förvirrande eftersom jag var både avsändare och mottagare. 😉

UPDATE
Idag drabbades jag av Teknikens Under – mina hörlurar till telefonen slutade fungera?!? Helt plötsligt, då någon ringde mig, var det knäpptyst i lurarna. Jag hallåade lite men lade sen på. Så ringde det igen, men den här gången hann den som ringde (samma nummer) lägga på först. Jag provade att ringa upp, men det gick inte heller. Men – självklart – efter att jag gjort en omstart av datoreländet, fungerar allt som det igen.

För att riktigt reta era musikaliska sidor så vill jag ge er en låt som fastnar som ett tuggummi i hjärnan. Kom igen, alla – nu nynnar vi gemensamt:

Den sitter som ett smäck, eller hur? 😆

Trevlig helg på er!

1 kommentar på “Fredagsonsdag”

  1. Maken jobbar också på fredag. Jag jobbar ju inte längre, men då maken gör det så blir det helg och vardag i alla fall. Kommissarie Lynley såg jag för länge sedan, men jag håller med dig om figurerna. De är inte som i böckerna.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *