Matsedel v 23

Skrivet av

i

Måndag
—

Tisdag
Korv Stroganoff m ris Stuvad vitkål m korv i ugn

Onsdag
Raggmunkar m lingonsylt Te och smörgås

Torsdag
Ugnskyckling m ris

Fredag
Revbensspjäll m potmos After Work, meny okänd

Så gick det med den vegatariska veckan – men det kommer fler veckor! Jag plockar upp tråden en annan gång.

Det kan också hända att tillbehör (ris & potmos) råkar bli ”blandad bönsallad” eller något i den stilen. Vi får väl se. Det beror på kocken. 😉 (Och på om jag kommer ihåg att blötlägga bönor någon morgon, för att slippa koka dem i flera timmar på kvällen.) (Och, jo, jag vet att man kan köpa burkbönor.)

[tags]matsedel, tillbehör[/tags]

Kommentarer

4 svar till ”Matsedel v 23”

  1. Profilbild för Tea
    Tea

    Kan du berätta mer om din diet? Är ovan okej att äta? Hur mycket har du gått ner? LCHF gick så trögt för mig sista gången, så tänkte testa 5:2, visst är det den du kör – eller?

    1. Profilbild för * Snigel *
      * Snigel *

      Vad kul att du är intresserad! Visst kan jag berätta mer om min diet – jag gör ett inlägg om den, så blir det lättare att hitta för andra läsare.

  2. Profilbild för Bert

    Snygga HTML-koder där. I fetstil. 😉

    1. Profilbild för * Snigel *
      * Snigel *

      Hupp! Nu har jag rättat till det! 🙄
      Alltså, jag har inte ens sett felet, fast jag kollat på sidan innan publicering.