
Solsken på morgonen, rätt in i ögonen på mig – men soool! 🙂 Det blir nog en bra jobba-hemifrån-dag idag, jag har förberett en hel del redan igår. Hade ett JÄTTEärende som jag hann göra färdigt och stoppa i lådan för utgående post, så jag slapp ta hem det. Nu har jag bara ”vanliga” ärenden att pyssla med idag. 🙂
Igår hade jag mitt lilla uppföljningssamtal angående viktsprutorna med sjuksköterskan, vi brukar boka in ett med någon månads mellanrum. Jag ville höja dosen, då jag blivit så hungrig – även om jag äter ordentliga portioner av både frukost, lunch och middag – så jag hann förbi till Apoteket och hämta ut en ny KwikPen, den här gången på 10 mg. Tog första dosen igår, få se om det går bättre.
Jag blir lite less ibland. Visst är det underbart med viktsprutorna, de ger hjälp genom att ta bort suget och lägga till mättnadskänsla, men att ta dem vecka efter vecka utan att något händer är så himla dyrt. Jag har mitt kilo upp eller ner som jag fastnat på länge nu, vill inte kalla det en platå. En platå är om matbruset är borta och aptiten fortfarande är låg, så kroppen pausar nedgången för att komma ikapp hormonerna, innan man fortsätter att gå ner i vikt.
Men jag har ju gått ner typ 15-17 kg, beroende på hur jag mäter, så det funkar ju! 🙂 Även om de flesta kilona försvann i början så har jag inte någonsin gått ner så mycket i vikt av mig själv. ViktVäktarna, LCHF och andra dieter/ kostformer har inte hjälpt, inte alls. Nu kämpar jag vidare och hoppas komma igång igen så snart som möjligt.
Plötsligt, tidigt på morgonen idag, plingade min mobil till och talade om att jag fått en Swish?!? Det var en återbetalning av något från den beställning jag skickat till Affären, men jag har ännu inte fått veta vad som är slut (jag antar att det är därför, att någon vara från min lista är slut). Ja, ja. Det kommer väl ett meddelande senare, om inte annat så när varorna är packade och färdiga att hämtas. Jag ser ju vad jag får, och inte får. *haha* Det är precis som att handla som vanligt med hemtjänsten, ibland har de glömt något. 😉
Det är i alla fall väldigt praktiskt att handla online i förväg, men det gäller att inte komma på saker man glömt i efterhand, när beställningen är skickad och betald. Det kostar 79 spänn att lägga in en beställning, så det kostar att vara bekväm – alltså lägger jag inte in en extra beställning för den mjölk jag glömde lägga in i beställningen. Jag klarar mig länge (kanske hela veckan) på det öppnade paket jag har, och kan gå och köpa själv om det behövs, när det bara är ett enda mjölkpaket. Det orkar jag bära uppför brotrappan.
Lämna ett svar