Samma visa varje år efter sommarsemestern: jag blev visserligen insläppt i datorn den här gången (yey, slapp byta lösenord i år) men däremot öppnar sig inte de program jag behöver, utan står bara och tuggar. *djup suck* Ja, ja. Jag har ju betalt för att sitta och vänta. 😉
Alla har sprungit runt och hälsat varandra välkomna tillbaka, kollat vad de andra haft för sig under sommaren och berättat vad man själv gjort. Just i år har alla drabbats av lika dåligt väder båda perioderna, men vi har ju varit leeeediga i alla fall. Och jag har 9 månader och 14 dagar kvar. 🙂
En del anställda är mer ivriga än andra. Jag såg – när jag till slut kom in i telefonappen – att J ringt flera gånger under semestern. (Förmodligen har han guldfiskminne, då han ringt flera gånger fast jag har lämnat meddelande om när jag är tillbaka.) Nu ringde han, ivrig som tusan, och lämnade sitt ärende till mig. Jag har försökt skriva ner det som behövdes på en post-it men sade att jag kommer att ringa honom om det inte stämmer, när jag väl kollat hans lämnade uppgifter mot vad som finns i programmet – som jag inte slipper in i just nu. 🙄 Teknikens under.
Dagens lunch blev, som väntat, yoghurt med havregryn och bär, som jag nu stoppat in i fikarummets kylskåp. Jag kollade på listan i morse, men det är – tack och lov – inte vår köksvecka den här veckan. Inte för att det är så jättejobbigt, det värsta är att komma ihåg det. Därför brukar vi skriva upp det på vår anslagstavla, som vi passerar flera gånger varje dag, så finns ju hoppet att någon kommer ihåg det. 😉
Dagens väder är regn, regn och mera regn. Självklart ville inte ”blippen” släppa in mig genom ytterdörren till jobbet när jag kom i morse, så jag fick stå där i regnet tills en annan anställd kom och släppte in mig. Däremot slapp jag in genom den inre dörren utan problem, så det var väl bara något tillfälligt? Vi får väl se hur det går imorgon, om jag blir kvar utomhus igen.
Eftersom jag inte motionerat Kalle (och mig själv) som planerat under sommaren, hade jag vaga planer att börja motionera lite under luncherna: om jag går ut via bakvägen och in genom framsidan så får jag en liten prommis, men idag hoppar jag nog över det, med tanke på regnet. Tanken är att eftersom jag ändå lyft ut Kalle ur bilen, så kan jag passa på. Men Kalle har blivit halt under sommaren! 😯 Jag upptäckte att höger broms slutat funka, så jag måste ringa rätt person för att höra vad vi kan göra åt det?