OK, jag jobbar hemifrån hela dagen idag, som jag brukar göra på fredagarna. Igår kom A och C förbi med blommor och fika (!), som jag – trots kostomläggningen – vågade smaka. 😉 Det är ju så att jag kan äta allt jag vill, men kanske inte så mycket av alla sorter. Jag blev också inbjuden till grillmiddag på lördag, så nu hoppas vi att vädret håller i sig (uppehåll med växlande molnighet) och att blåsten slutar.
Siri är så glad när jag jobbar hemma. Då låter jag altandörren stå öppen (om det inte blir för kallt) så hon kan gå ut och in som hon vill. Då och då kommer hon in och talar med stora bokstäver åt mig, innan hon går ut igen. Antagligen vill hon att jag följer med ut på altanen men så kul ska vi inte ha det idag. 😉
För att återgå till min mathållning (det är ett jäkla tjatande om maten varje dag, eller hur?) så har jag känt att jag blivit mer hungrig ett par dagar nu. Det är tydligen en vanlig åkomma och beror på att jag äter för lite – det är inte bra, det heller. Jahaja. Eftersom jag blir mätt så snabbt måste jag verkligen tänka igenom vad och hur jag äter: får jag i mig allt jag behöver i rätt mängder?
Haha, en kul grej hände precis! En av killarna från hemtjänsten kom förbi och jag blev så förvånad, eftersom en annan varit och dragit på mig stödstrumporna en stund tidigare?!? Nej, den här killen frågade om han fick plocka lite av min rabarber! 😆 Självklart, jag får mycket mer än jag behöver! (De senaste åren har jag inte ens gjort en enda rabarberpaj när jag tänker efter.)
Jag ska ringa min hantverkare idag, tror jag. En kille har varit förbi och kollat på mitt badrum och vad som behöver göras där. Han skulle beställa en grej och höra av sig men jag har inte hört något än. Jag har mer jobb åt honom 🙂 men han är väl fullbokad när nu sommarsysslorna börjat tina fram: altanbyggen och uteplatser står som spön i backen.
UPDATE
Hoppsan! Jag råkade ringa grannen (som har firma) och köpte en kyl/ frys av honom! 😳 Den kommer förhoppningsvis på fredag, då snickarkillen som ska fixa i badrummet också kommer hit. Plötsligt händer det… Jag tar nog ledigt på fredag, så slipper jag försöka jobba i röran som kommer att uppstå. 🙄 Få se om jag lyckas övertala dem att flytta upp min tvättmask från källaren också…?
Anyway, min matplanering för nästa vecka sprack direkt. En (färsk) vara jag planerat att laga något av idag var slut, så jag tog snabbt något annat (djupfryst) istället. Jag har ju korv hemma. 😉 Min handelslista blev – som vanligt – lång, men innehållsrik, då jag den här gången mest behövde fylla på olika kryddor och smaksättningar.
Siri är utomhus, tror jag. Hon har varit in och ätit en sväng men gick sedan ut. Jag lämnade altandörren öppen och har sett henne gå ut och in några gånger men det är rätt länge sedan nu. Hon brukar gå och gömma sig när hemtjänsten kommer, och jag misstänker att hon inte är inne när det fanns möjlighet att gå ut.
Förresten, för den som undrar: jag har ätit de två sista avokadosarna också. Så då vet ni. Och nej, jag tyckte inte om dem idag heller. 😉
Skaffa en app. Tex Lifesum. Dels ser du hur mycket du äter, dels fördelningen på protein, kolhydrater mm. Den finns i en gratisversion som förmodligen räcker till det du behöver.
Ja, tack, jag ska prova den igen! Den kan hjälpa mig att hålla koll på det jag vill hålla koll på. 🙂
(Jag tror att jag redan provat den under någon tidigare bantningsresa för några år sedan.)